"Kelila i Dimna" zbirka je indijskih basni književnika Abdulaha Ibn al-Mukafe. Ovo se djelo smatra začetkom arapske umjetničke proze i jedno je od najpoznatijih djela svjetske literature. Zbirka je zapravo prijevod kojeg je Abdulah Ibn al-Mukafa napravio sredinom osmog stoljeća, i to prijevod s srednjoperzijskog jezika na arapski. "Kelila i Dimna" izvorno je zbirka indijskih basni … [više]
Abdulah Ibn al-Mukafa
Abdulah ibn al-Mukafa rođen je u perzijskom gradu Huzu. Bio je član ugledne perzijske obitelji, a samim time, od ranog djetinjstva odgajan je prema tradicionalnim zoroastrijskim metodama. Njegovo pravo ime bilo je Ruzbeh, koje je kasnije promijenio u Abdulah.
Njegov otac radio je kao visoki poreski službenik, a Basra i Kufa bila su dva grada u kojima je Abdulah stekao arapsko obrazovanje. U zreloj dobi primio je islam. Od malih nogu posvetio se književnosti i nauci. Bio je jako obrazovan i nadaren, stoga je radio kod uglednih abasidskih halifa.
Abdulah je imao oštar jezik; bio je pisac i kritičar, pa se zamjerio s određenim uglednim ljudima. Odlično je poznavao arapski jezik, kao i perzijsku kulturu te je nastojao dobro prenijeti svoje znanje, a posebno znanje o umjetničkoj književnosti.
Abdulah je pogubljen u 32. godini života, 759. godine u Basri, u gradu u kojem je proveo najveći dio svog života. Njegovo pogubljenje odobreno je od strane halife Abu Džafera al-Mansura. Pogubljen je zbog optužbe za jeres. Jeres je bila određena vjerska istina, ali ona koja je kontradiktorna pravim vjerskim uvjerenjima.
Iako je po njima najpoznatiji, "Kelila i Dimna” nisu njegovo izvorno, originalno djelo. Ovo su zapravo jedinstvene i poučne indijske priče, koje spadaju među najpoznatija djela svjetske literature. Abdulah je djelo preveo, jer je prvotno bilo napisano na Sanskritu. Abdulah je usavršio djelo tako što je neke njegove dijelove izbacivao, a neke ubacivao.
Abdulah je bio je poznat i po prijevodima povijesnih perzijskih kraljeva, djelima "Knjiga o kruni", "Al-Adabu-l-kabir" i "Al-Adabu-s-sagi". U zadnja dva djela, autor daje savjete vladarima kako se trebaju ponašati prema podanicima, te kako se podanici trebaju ponašati među sobom.