"Vjetar s Prokletija" je zbirka pripovijedaka ratne tematike. Teme koje Husein Bašić obrađuje u svojim djelima predstavljaju iscrpnu kroniku tog vremena, sagledanu kroz sudbinu pojedinca i njegovog života. Dakle, u središtu se nalazi čovjek kojeg je književnost uzela iz svakodnevnog životarenja i pretvorila ga u junaka ili - u kontrajunaka. Radnja ovog djela se odvija u Crnoj Gori … [više]
Husein Bašić
Husein Bašić je jedan od istaknutijih bošnjačkih i sandžačkih književnih stvaratelja. Bio je književnik, kroničar i istraživač. Rođen je 1938. godine u mjestu Brezojevice kod Plava u Crnoj Gori. Završio je Filozofski fakultet, a nakon toga je duže vrijeme radio kao gimnazijski profesor i u Ministarstvu za obrazovanje, znanost i kulturu Crne Gore. Tad je počeo pisati poeziju i prozu, ali i istraživati usmenu književnost sandžačkih bošnjaka. Prikupljao je i proučavao sva djela do kojih je mogao da dođe.
Bio je osnivač udruženja "Almanah" te pokretač i prvi urednik istoimenog časopisa. Bavio se istraživanjem, prikupljanjem, proučavanjem i objavljivanjem usmene književnosti i Bošnjaka, odnosno Muslimana u Crnoj Gori i Srbiji.
Osim tri knjige uglavnom kratkih priča: "Vjetar s Prokletija", "Trpija" i "Neviđena zemlja", Husein Bašić je objavio i jedanaest knjiga poezije, deset romana i nekoliko antologija iz usmene književnosti Bošnjaka Sandžaka. O njegovom zanimanju za narodno stvaralaštvo plavsko-gusinjskog kraja svjedoče njegovi izbori iz lirske narodne poezije tog podneblja: "Može li biti što bit' ne može", "Ispod zlatnih streha" i "Crni dukati".
Autor je petoknjižja "Zamjene", koja se smatra glavnim djelom bošnjačke, ali i južnoslavenske pismenosti. Njegov roman "Tuđe gnijezdo" je uvršten u programe lektira za srednje škole i u programe studija književnosti u Bosni i Hercegovini. Dobitnik je brojnih književnih i društvenih nagrada i priznanja.
Njegovo stvaralaštvo temeljilo se na narodnom stvaralaštvu i prikazu života običnog bošnjaka, ali i općeg bošnjačkog identiteta s obzirom na kulturu, tradiciju, politiku i historiju.
1996. godine Bašić je postao predsjednik Preporoda, Kulturnog društva Bošnjaka Sandžaka, a 2002. godine imenovan je predsjednikom Udruženja književnika Crne Gore. Do 2004 godine bio je član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, sve dok iz nje nije istupio u znak protesta.
Bašić je umro 2007. godine.