"Nosač Samuel" djelo je Isaka Samokovlije, objavljeno 1946. godine. Ovo je ujedno i njegovo najpoznatije djelo. Glavni likovi u djelu su Saruča i nosač Samuel. Saruča je mlada neudana djevojka, koja je rano ostala bez majke. Njen otac se ponovno oženio i dobio još šest kćerki. Budući da je njena maćeha preminula dok su njene polusestre još bile male, Saruča je bila primorana preuzeti svu … [više]
Isak Samokovlija
Isak Samokovlija poznati je bosanskohercegovački pisac. Rođen je u Goraždu 3. rujna 1889. godine, a preminuo je 15. siječnja 1955. godine. Sahranjen je na jevrejskom groblju kod Trebevića. Njegova porodica bila je porijeklom jevrejska, to jest, bili su sefardski Jevreji. Porodica mu se doselila iz Bugarske u Goražde, gdje je i Isak proveo svoje djetinjstvo.
Potom je Samokovlija otišao u Sarajevo i tamo upisao Prvu gimnaziju, koju je i završio. Zatim je otišao studirati medicinu u Beč. Goražde, Fojnica i Sarajevo bili su prvi gradovi gdje je radio kao doktor nakon diplome. Iako je kao doktor imao mnogo posla, pisao je noću kada bi završio s poslom. Književnost je bila Isakova najveća ljubav, pa bi ga pisanje noću zapravo odmaralo.
Mnogo godina je Isak svoje tekstove držao u ladici neobjavljene, nemajući potrebu da ih objavljuje, a kamoli da pomisli kako će mu ti isti tekstovi donijeti popularnost. Pisao je za svoju dušu i suosjećao sa svakim likom. Vjerojatno je to bila tajna tolike čitanosti i uvažavanja njegovih djela.
"Rafina avlija" je prva pripovijetka koje je izdao. Bilo je to 1927. godine. Dvije godine poslije izdao je i prvu zbirku pripovijetki, nazvanu "Od proljeća do proljeća".
Samokovlija je radio na Koševu, točnije u bolnici na Koševu, blizu Sarajeva, gdje je i dočekao Drugi svjetski rat. U toj bolnici je radio kao šef jednog odjela. Ubrzo je ostao bez posla i morao je nositi žutu traku koja je na sebi imala Davidovu zvijezdu. Žuta traka bilo je obilježje kojima su nacisti obilježavali Jevreje u Drugom svjetskom ratu. Ubrzo su Samokovliju zatvorile ustaše, te je odveden u logor u Sarajevu. Netom prije nego je završio Drugi svjetski rat, Isak je uspio pobjeći iz logora, te se krio sve do završetka rata.
Nakon završetka Drugog svjetskog rata, Samokovlija je radio u književnim krugovima. Mnogi poznati bosanskohercegovački pisci odali su mu počasti i nakon njegovog života isticali vrijednost njegovih djela. Također, mnoga televizijska ostvarenja bila su inspirirana njegovim djelima.
Djela koja je Samokovlija objavio su: "Od proljeća do proljeća" (1929.), ,"Nosač Samuel" (1946.), "Solomunovo slovo" (1949.), "Hanka", "Plava Jevrejka", "On je lud", "Fuzija", "Tragom života", "Đerdan", "Priča o radostima".