"Smrt Smail-age Čengića" najveći je književni uspjeh Ivana Mažuranića, a po nekima i najveće književno ostvarenje novije hrvatske književnosti. Analiza djela Djelo je napisano u obliku poeme, lirsko-epske vrste. Stihovi su osmerci ili deseterci, često vezani rimom. Poema je napisana u Karlovcu potkraj 1845. godine, a objavljena je u almanahu "Iskra" 29. studenog 1846. u … [više]
Ivan Mažuranić
Ivan Mažuranić rođen je 11. kolovoza 1814. godine u Novom Vinodolskom. Hrvatski je pjesnik, političar i jezikoslovac. Nosio je i titulu hrvatskog bana, nadimak mu je bio ban pučanin.
Potječe iz imućne obitelji. Osnovnu školu polazio je u Novom, a daljnje školovanje nastavio je u Rijeci gdje je završio gimnaziju, licej u Zagrebu i Szombathelyju te studij filozofije i prava u Zagrebu. Kada je završio studij radio je kao profesor u gimnaziji, a nakon toga je službovao kao odvjetnik od 1840. do 1848. godine u Karlovcu. Nakon revolucije, 1848. godine, potpuno se posvećuje politici.
Postaje hrvatski dvorski kancelar (1861.-1866.), a zatim i prvi ban pučanin (1873.-1880.) i jedan od glavnih Gajevih suradnika u preporodnom razdoblju. Posljednje godine života proveo je u Zagrebu, u kojem je umro 1890. godine.
Za vrijeme školovanja, Mažuranić se upoznaje s latinski, grčkim, talijanskim, mađarskim i drugim jezicima te se mnogo zanima i za književno stvaralaštvo na tim jezicima.
No njegov vlastiti književni rad nije opsežan. Kao i svi pjesnici Hrvatskog narodnog preporoda, najviše se izražavao pjesmom kao književnom vrstom. Njegovo prvo djelo nastalo je još u gimnazijskim danima kada je kao 16-godišnjak napisao pjesmu "Vinodolski dolče, da si zdravo!".
Istaknuo se i kao jezikoslavac te je ostvario moderan hrvatski riječnik. 1842. godine izdao je s Josipom Užarevićem hrvatsko-njemački rječnik koji se sastojao od čak 40 000 riječi.
Najpoznatija djela su mu "Njemačko-ilirski slovar", 14. i 15. pjevanje Gundulićevog Osmana, "Hervati Magjarom" i epski spjev "Smrt Smail-age Čengića", koji ga je i proslavio.
Koliko je traga ovaj autor ostavio u Hrvatskoj govori i njegova ostavština. Naime, njegov lik nalazi se na novčanici od 100 kuna, a brojni trgovi i ulice diljem Republike Hrvatske nose njegovo ime. Jedan od njih je Trg Ivana Mažuranića u Zagrebu. Njegova kuća nakon što se povukao iz politike bila je u Jurjevskoj ulici 5, u Zagrebu.