Zanima li vas kako je bilo odrastati poslije drugog svjetskog rata? U romanu "Dječaci s Une" Ranko Risojević donosi priče iz svog djetinjstva, započevši svoju stiliziranu biografiju od svog rođenja pa do polaska u srednju školu. Najviše priča o svojem rodnom selu, Kalenderima, o životu i odrastanju u gradu Kostajnici, te o različitim avanturama, nedaćama i svemu ostalome zanimljivom što … [više]
Ranko Risojević
Ranko Risojević je pisac, pjesnik, dramatičar i prevoditelj, ali i matematičar i fizičar srpskog podrijetla. Rođen je 1943. godine u malom selu Kalenderi, pokraj Kostajnice u Bosni i Hercegovini. Nakon djetinjstva provedenog na selu, s majkom se preselio u Kostajnicu gdje je završio osnovnu školu. Srednju školu završio je u Prijedoru, a onda otišao u Sarajevo na Prirodno-matematički fakultet gdje je i diplomirao.
Nakon Fakulteta bio je profesor matematike i fizike. Osim rada u struci kao profesor, bio je i urednik mnogih časopisa, među njima su i Glas Srpske, časopis "Putevi", "Univerzitetska biblioteka" i drugi. Bio je i direktor Narodne i univerzitetske biblioteke "Petar Kočić" te Galerije likovnih umjetnosti Republike Srpske.
Kao književnik, Ranko Risojević objavio je preko četrdeset knjiga. Među njima su romani, uglavnom za djecu i mlade, zbirke poezije i proze, dramski tekstovi za djecu i drame za odrasle te brojne radio igre. Ristojević je cijenjen književnik ne samo po svojim djelima već i kao član raznih žirija. Član je organizacijskog odbora za dodjeljivanje Kočićeve nagrada i član odbora Kočićevog zbora. Član je Društva bibliotekara Republike Srpske, Komisije za međunarodnu saradnju Društva bibliotekara Republike Srpske te potpredsjednik Društva članova Matice srpske u Republici Srpskoj.
Za svoja književna djela i životnu posvećenost književnosti Ranko Risojević dobio je mnogo nagrada, među kojima su Nagrada Branko Ćopić za roman "Bosanski dželat", Nagrada Laza Kostić za knjigu "Šum", Nagrada Branko Radičević za zbirku pjesama "Prvi svijet", za koju je dobio i Nagradu Skender Kulenović; Kočićeva nagrada, Nagrada Dušan Vasiljev za knjigu "Gospodska ulica" i Nagrada Politikinog Zabavnika za dječju knjigu "Ivanovo otvaranje".
Neke od Risojevićeve knjiga proze su: "Dječaci s Une", "Trojica iz Zrikovije", "Sablasni Šinjel", "Arheolog" i druge; knjige poezije: "Vid tame", "Tako, ponekad", "Istrpi ovo draganje", "Ozon", "Vrata tame", "Izabrane i nove pjesme" i druge.