• BA
  • DE
  • EN
  • HR
  • IT
  • RS
  • SI

Moja Lektira

Školske lektire

  • Naslovna
  • Po abecedi
  • Po razredima
  • Autori
Prepričane lektire na srpskom >>

Pretprazničko veče

Autor: Aleksa Šantić

U pjesmama srpskog i bosansko hercegovačkog pisca Aleksa Šantića, stihovi često dobivaju tugaljivi ton, nezavisno od teme o kojoj se radi. Autor obrađuje ljubavne pjesme čije su teme usamljenost, neostvarena ljubav, promašenost života i njegova ukletost. Sve to govori nam da se radi u modernoj poeziji.

Pisac nam donosi ispovjednu, intimnu liriku, nostalgiju samoću i tugu što se najbolje može uočiti u pjesmi “Pretprazničko veče”. Kroz stihove se protežu motivi suosjećanja, patnje, stradanja i žrtve što najbolje možemo vidjeti u pjesmama “O klasje moje”, “Hljeb”, “Moji očevi”, “Pjesma podzemna”, “Moja otadžbina”, “Ostajte ovdje”, “Mi znamo sudbu”.

Pjesnik Aleksa Šantić već je pomalo ušao u zrelu dob kada je ostao bez cijele obitelji jer su s godinama svi umrli. On je ostao stjecajem okolnosti neoženjen. Živio je sam u obiteljskoj kući u kojoj je odrastao. U svojim će elegijama iz tog razloga izražavati bol i tugu za svojim domom i nestankom obiteljske atmosfere. Sve te osjećaje najbolje je izrazio u pjesmi “Pretprazničko veče”.

Pretprazničko veče – analiza pjesme

Tema pjesme je pjesnikovo sjećanje na djetinjstvo. Pjesma je slojevita i odiše brojnim motivima. Što se tiče književne vrste, pjesma pripada elegiji. Elegija je pjesma s tužnim, sjetnim tonovima, a pjesnik žali za nečim čega više nema, što se ne može vratiti i što mu je nedostižno.

Čitajući pjesmu možemo zaključiti da je obilježuju tri motiva, a to su:

– motiv samoće i osjećaja velikog bola radi toga

– motiv topline obiteljskog života i vraćanje u prošlost

– motiv stvaranja kao utjehe i nadoknade vremena

Pjesma je lirska i ima svoju fabulu s događajem i lirskim subjektom – glavnim junakom. U pjesmi možemo uočiti šest slika. U početku kod pjesnika se kroz stihove javlja slika samoće u svojoj staroj obiteljskoj kući. Sljedećom slikom pred oči mu dolazi obiteljska idila iz djetinjstva. Sjeća se roditelja, susjeda i djece. U trećoj slici pred nama je obiteljska soba u jedno predbožićno veče. U četvrtoj slici pjesme su žive i okružile su ovog usamljenog pjesnika. U petoj slici pjesme su pjesniku nova obitelj u kojoj on pronalazi utjehu, a one ga tješe. U šestoj slici pjesnik shvaća da više nije sam jer ima svoju novu obitelj – pjesme.

U prvoj slici su atmosfera i lirski subjekt koji se nalaze u potpunom skladu. Subjekt miruje, a atmosfera je bolna i sumorna te prerasta u plač. U drugoj slici dolazi do promjene. U jedno pretprazničko veče oživjela su sjećanja na daleku prošlost. Soba je puna mirisa, vatra plamti, a svi ukućani su sretni. Majka i otac su simboli sigurnosti i sreće, a pojavljuje se i susjed koji nosi simbol prijateljstva.

U trećoj slici dolazi do buđenja, vraćanja iz dubokih sjećanja u sadašnjost pretprazničke večeri. Dolazi do velikog kontrasta između praznine i velike pustoši s jedne strane, u pjesnikovoj sadašnjosti i sreće i svjetlosti koje se pjesnik sjeća iz prošlosti i koje u njemu bude jako bolna sjećanja.

U četvrtoj slici dolazi do promjene koja donosi osvježenje. Svjetlost, boje, pjesma i kretanje potiskuju tamne boje. Sve to ozari dušu i lice subjekta – pjesnika.

Peta slika donosi nam poruku pjesme, ovim stihovima.

“Mi, pjesme tvoje i drugova sviju,
što svoje duše na zvijezdama griju,
sveta smo živa porodica tebi!
Mi združujemo duše ljudi sviju!
Mrtve sa živim vežu naše niti:
I s nama vazda uza te će biti.
I oni koje davno trava krije!
Naša će suza na kam tvoga groba
kanuti toplo kao kap sunca zlatna.”

Šesta slika donosi i naglu promjenu raspoloženja lirskog subjekta. On osjeća olakšanje i saznanje jer riječi njegovih pjesama odzvanjaju u njegovoj duši. Pjesnik se osjeća smireno što je i izrazio stihovima “ja sklapam oči”. Pjesnik se tim činom oslobađa napetosti, neizvjesnosti i strepnje. Od sreće su mu potekle suze jer osjeća da više nije sam, njegova obitelj i dalje je na neki način tu i on će kroz nju trajati.

Poruka pjesme je pjesnikovo saznanje da život nije uzaludan. Iza svakog čovjeka nešto ostane pa tako i iza pjesnika. Iako nema obitelj, on je ipak nešto stvorio. Stvorio je pjesme koje živjeti i kada njega neće biti.

Aleksa Šantić biografija

Aleksa Šantić jedan je od najznačajnijih srpskih pjesnika novije lirike. Rodio se 1868. godine u Mostaru gdje je proveo i veći dio života. Otac mu je rano umro pa se o njemu brinuo stric. Imao je još sestru Radojku i dva brata, Jakova i Peru.

Život je proveo u trgovačkoj obitelji gdje nitko nije mario za njegov talent. Nakon što je završio trgovačku školu u Trstu, a nakon toga i u Ljubljani, vratio se u svoj rodni Mostar.

Njegovo pjesničkom stvaralaštvo obilježilo je prijelaz iz 19. u 20. stoljeće. Pisao je povezujući ideje i patnje toga vremena. Njegova poezija prepuna je emocija, od velike tuge, ljubavi, bola i prkosa pa sve do opisa socijalno ugroženog naroda koji pati, a kojemu je i sam pripadao.

Pisao je o svojoj rodnoj grudi i domaćem ognjištu u pjesmu “Moja otadžbina”. Njegove najpotresnije pjesme u kojima pjeva o patnji onih koji zauvijek napuštaju svoj dom i odlaze u svijet su: “Hljeb” i “Ostajte ovdje”. Patnju i mučenje naglasio je i u pjesmi “Mi znamo sudbu”. Smatrao je da su to najvažniji trenuci povijesne sudbine srpskog naroda.

Njegova ljubavna poezija razvila se pod velikim utjecajem sevdalinke – ljubavne muslimanske pjesme. Ambijent koji se spominje u njegovoj ljubavnoj poeziji su bašta, šedrvana, hamama… Djevojke o kojima piše su lijepe i izazovne, ali ipak pomalo skrivene ljepote. Upravo takva pjesma je “Emina” koju je narod prihvatio kao sevdalinku, a samo rijetki znaju da je ona upravo Šantićevo djelo.

Umro je u rodnom Mostaru, 2. februara 1924. godine od tuberkuloze.

Autor: M.L.

Komentariši Poništi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Top autori

Ahmet Hromadžić Aleksa Šantić Alija Hasagić Dubočanin Braća Grimm Branko Ćopić Charles Perrault Derviš Sušić Desanka Maksimović Dragan Kulidžan Edgar Allan Poe Erih Koš Homer Ivica Vanja Rorić Ivo Andrić Jack London Jovan Dučić Mak Dizdar Musa Ćazim Ćatić Nasiha Kapidžić-Hadžić Nura Bazdulj Hubijar Stevan Bulajić Stjepan Čuić Šukrija Pandžo Vesna Parun Walt Whitman
Popis svih autora >>

Zadnje lektire

Ruža

Ruža je jedan od najčitanijih romana bosanskohercegovačke književnosti za mlade. Podijeljen u … [više]

Alkar

Alkar je pripovijetka s pričom o ljubavi koja se događa onda kada ju najmanje očekujete. Radnja … [više]

Preobrazba, Preobražaj

Preobrazba ili Preobražaj je uz Proces jedno od najpoznatijih Kafkinih djela. Pripovijetka … [više]

Informacije

Moja Lektira je književni portal na kojem možete pronaći više od 250 lektira za osnovne i srednje škole.

Korisno

  • O nama
  • Naručite novu lektiru!

Lektire

  • Lektira po abecedi
  • Lektira po razredima
  • Autori

Mreža portala

  • Biografija.info
  • Poezija.hr
  • Poezija.info

Copyright © 2015.–2025. Informativka d.o.o. Sva prava zadržana.

English | BiH | Deutschland | Hrvatska | Italia | Slovenija | Srbija