“Tiha rijeka djetinjstva” autora Alije Hasagića Dubočanina na neki je način pjesnikov osobni emotivni oslonac, sve ono što njegova pojava je jer kroz njegovo cijelo duhovno biće nepovratno teče i njegova tiha rijeka proživljenog djetinjstva.
Pjesnikovo djetinjstvo tema je i glavna okosnica knjige za djecu. Pjesnikovo djetinjstvo knjizi daje atmosferu i ton, iako su teme mnogo šire nego što nam to kazuje sam naslov.
Pjesme koje najviše zaintrigiraju mlade čitatelje svakako su one kojima je tema ljubav ili njezin nagovještaj. Pjesme u kojima autor nagovještava ljubav, u svojim stihovima ne spominju ljubav, jer se radi o osjećajima koji su tek otkriveni i probuđeni. U stihovima se pojavljuju samo nejasni oblici koji će se otkriti tek kasnije.
Majka – analiza pjesme
“Majka je uvijek najbliža!
Kad se nasmije,
tuga bježi
na sve strane.
Htjela bi
osvijetliti sve mrakove,
na našem putu
podići sve padove.
Prva okusi vazduh
koji udišemo.
Majke –
U cvijet zamišljamo
Pa ih mirišemo.”
…
Tema ove predivne osjećajne pjesme je velika ljubav prema majci. Cijela pjesma je posvećena majci i za autora ima duboko, emotivno značenje koje pobuđuje i u nama kada je pročitamo.
Pjesma se sastoji od 5 strofa i 13 stihova. U trećoj strofi možemo uočiti katren – strofu od 4 stiha.
Rima
- mrakovi – padovi
Pjesma je prepuna lirskih slika kojima nam autor prenosi svoju ljubav prema majci. Majka uvijek čuva dijete, a njezin osmijeh uvijek zna otjerati tugu. Majčina jedina želja je da njezino dijete bude sretno i da se ničega ne boji. Zato majka i čuva dijete od loših događaja koji se djetetu mogu dogoditi. Posljednja pjesnička slika je da je majka djetetu kao što je cvijet pčeli.
Ruža za baku – analiza pjesme
Pjesma govori o pjesnikovoj baki koju je jako volio, a ona je umrla. Puna je lijepih sjećanja koja je doživio s bakom. Ona su za njega dragocjena i nosit će ih uz sebe cijeli život. No, kao da su sjećanja još uvijek previše bolna za njega jer cijela pjesma govori u tužnom tonu.
Pjesma se sastoji od četiri strofe i čak osamnaest stihova. Možemo zamijetiti i katrene u drugoj i u četvrtoj strofi.
Rima
- mraka-baka
- cvijeta-ljeta
- ribere-stare
- mirišu-zanjišu
Koristi i pridjeve – crno krzno mraka…
Tijekom cijele pjesme, pjesnik priča o umrloj baki u metafori, kao da se ne usudi reći da je umrla jer i sam još to ne vjeruje. On cijelo vrijeme govori da je baka “ukradena”.
“Recite joj, okako je ukradena,
trešnja iza kuće više ne cvjeta…”
Lirske slike koje se spominju u pjesmi idu redom. Prvo pjesnik zamišlja da ga zove baka. On je tužan, a njegovu tugu osjeća i priroda koja također tuguje za njom.
“…otkako je nema, i vrbe na obali,
Počele su naglo da se suše stare.”
Sljedeća pjesnička slika donosi nam pjesnikove osjećaje i tugu zbog smrti bake. On je toliko tužan da više ne ide niti na rijeku. Odlazak na rijeku u njemu bi produbio sjećanja te on smatra da bi bio još tužniji.
U posljednjoj pjesničkoj slici, pjesnik smatra da će ga ruže udariti kada se zanjišu.
“…u našem vrtu ni ruže ne mirišu,
i ja mislim hoće da me udare
kad se zanjišu.”
Tom pjesničkom slikom izražena je i personifikacija (“i ja mislim hoće da me udare”).
Alija Hasagić Dubočanin biografija
Alija Hasagić Dubočanin je bosanskohercegovački književnik, rođen 1949.godine u Bosanskom Dubočcu. Školu je pohađao u Koraču pored Bosanskog Broda, u Kranju i u Sarajevu. U Sarajevu je diplomirao na Filozofskom fakultetu, jezik i književnost.
Književnošću se počeo baviti još u srednjoj školi, a njegovo najznačajnije umjetničko djelo je “Dječja književnost naroda i narodnosti BIH u 20 knjiga”.
Svestran je književnik, u čijem se opusu nalaze romani, kratke priče, pripovijetke, pjesme i eseji.
Bio je inicijator pokretanja tokom rata, a i uređivao je list za mlade “Lastavica” te novine za djecu “Vrelo Bosne”.
Njegov roman “Behar u Sarejevu”, u kojem su opisane prve dvije godine opsade u Sarajevu, smatra se jednim od najboljih književnih djela koji obrađuju tu tematiku.
Autor: M.L.
Komentariši