“Konrad ili dijete iz konzerve” roman je u kojem je u prvom planu kontrast između ljudskih mana i vrlina. Na početku romana upoznajemo neobičnu gospođu Bartolotti koju okolina smatra čudnom zbog njezina načina života i stila odijevanja, ali ona se ponosi svojom različitošću i smatra da je to izdvaja u okolini u kojoj su svi ljudi isti. Ona stoji iza tog svojeg stava, ponosi se njime i pokušava ga usaditi i Konradu. Uči ga da je dobro biti različit i imati svoje ja te se ne brinuti o mišljenju drugih ljudi. Gospodin Egon je njezina potpuna suprotnost. On je čovjek koji živi po pravilima i stapa se s okolinom. Oni se druže dva puta tjedno, ali ne provode dovoljno vremena skupa kako bi razlike u njihovim karakterima izašle na vidjelo. To se događa tek kad su prisiljeni zajednički odgajati Konrada i tražiti kompromis u svojim različitim načinima odgoja.
Konrad je savršeno dijete bez ijedne mane i zbog toga se ne uklapa među svoje vršnjake. Egon je ponosan na njega upravo zbog toga što je i sam ljubitelj reda i pravila. Gospođa Bartolotti, s druge strane, na svoj se način pokušava nositi s izazovom odgajanja djeteta, shvativši da ništa ne zna o djeci. Ipak, oba roditelja mnogo će naučiti od Konrada, kao i on od ostalih osoba u svojoj okolini, posebice od Kitti, djevojčice koja je njegova potpuna suprotnost, pa joj kršenje pravila nije strano. Svi oni pridonijet će tome da se Konrad pretvori u običnog dječaka tj. preodgojit će ga.
U idealnom svijetu, Konrad je savršeno dijete bez ijedne mane i upravo taj bajkoviti element, u kojem Konrad pristiže u limenci i pretvara se u sedmogodišnjeg dječaka, odlično se uklapa u realističnu priču o odnosima među odraslima te među odraslima i djecom. Naglašava se da nitko nije savršen te da se od drugih puno može naučiti i to ne samo od odraslih nego i od djece.
Vrsta djela: roman
Mjesto radnje: stan gospođe Bartoletti, ljekarna gospodina Egona, škola.
Vrijeme radnje: jesen
Kratak sadržaj
Roman započinje u kući gospođe Berti Bartolotti za vrijeme doručka, nakon kojeg ona sama sebi govori da se sad treba oprati, obući i prihvatiti posla. Sama se sebi obraća s “drago dijete” jer joj se tako obraćala majka kad je bila mala, a nakon nje i njezin suprug koji ju je napustio iz privatnih razloga. Ipak, ona je već navikla da zapovijedi ispunjava samo ako joj netko kaže “drago dijete”.
Otišla je u kupaonicu, ali se nije mogla okupati budući da je dan prije u kadu smjestila ribice jer je zaključila da im treba promjena vode. Nije se mogla ni istuširati jer su vrata bila zaglavljena užetom za sušenje rublja koje je bilo postavljeno od prozora do tuš kabine. Odlučila se očistiti kemijski. Vatom je skinula šminku, a zatim je ponovno nanijela u raznim bojama. Zaključila je da taj dan izgleda mlado, a svoje godine nije nikome otkrivala.
Dok je razmišljala kako bi se mogla vratiti u krevet, na vratima se začulo zvono. Stigao je paket za nju, a ona se nije mogla sjetiti što je točno naručila. Često je naručivala nepotrebne stvari, ako bi naišla na neku dobru i povoljnu ponudu. U kutiji je bila velika srebrnkasta limenka, a Berti je mislila da se u njoj nalazi neka hrana, primjerice mesni doručak koji je jako voljela. Međutim, u limenci se nalazio smežurani patuljak koji ju je pozdravio “dobar dan, draga majko” čim je otvorila limenku i reklo joj da se u kutiji nalazi hranjiva otopina koja mu je potrebna. Bez nje ne može dugo izdržati na svježem zraku. Hranjivu otopinu promiješala je s četiri litre mlake vode i istresla na glavu patuljka. On ju je upio poput spužve i nakon toga se pretvorio u sedmogodišnjeg dječaka.
Odmah je Berti dao svoje isprave – krsni list, potvrdu o državljanstvu i svjedodžbe o cijepljenju. Na ispravama je pisalo da su mu roditelji Konrad i Berti Bartolotti, a u pismu koje je bilo priloženo izražene su dobre želje u rukovanju s novim, naručenim potomkom. Berti se nije mogla sjetiti kad je naručila tog dječaka, ali je pretpostavljala da je to ipak tako. Možda ga je naručio njezin muž dok je još živio s njom… Ali nije se dala zbuniti i uvjerila je dječaka da je jako sretna što je stigao. Dječak Konrad rekao je kako bi sad trebao odspavati da na njemu ne bi nastala oštećenja. Kad joj je poželio laku noć, Berti je shvatila da zaista voli tog dječaka.
Otišla je u grad kako bi nabavila odjeću i sve potrepštine za Konrada. Potrošila je sav novac za nuždu pa čak i novac od stanarine. Kupila mu je neobičnu i šarenu odjeću, baš kakvu je i sama voljela. Konrad joj je rekao da je kroz prozor promatrao dječake na ulici i da oni nose potpuno drugačiju odjeću. Berti nije ništa znala o djeci pa ju je Konrad stalno ispravljao. Na primjer, opomenuo ju je da nije siguran smije li jesti sladoled na prazan želudac ili ako nije ljeto te joj ukazao da je lutka koju mu je kupila prigodnija za djevojčice. Berti ju je zato odlučila pokloniti djevojčici Kitti s kata niže.
Berti je bila potpuno zaokupljena Konradom pa je zaboravila da je subota i dan za druženje s Egonom. Sjetila se tek kad je on pozvonio na vrata. Predstavila je Konrada kao svojeg sina, a zatim mu i ispričala cijeli događaj. Egon je u početku nagovarao Berti da bi dječaka trebala vratiti, ali kasnije je bio oduševljen kako je Konrad dobro odgojen, pristojan i poslušan te jako inteligentan. Kad mu je Berti ponudila bombon, odbio je rekavši da su ga učili da se slatkiši ne smiju jesti prije spavanja. Berti nije odustajala pa je ipak poslušno uzeo bombom, a zatim se loše osjećao jer je to osjećaj kojem su ga naučili svaki put kad bi učinio nešto zabranjeno. Učili su ga to na jednom od predmeta na “odjelu za završnu obradu” u tvornici, ali o tome smije pričati osim u slučaju nužde.
Egon je inzistirao da Konradu treba otac i da bi on mogao preuzeti tu ulogu, s obzirom na to da otac koji je naveden u njegovim ispravama nije prisutan. Konrad se s tim složio, a naposljetku se složila i Berti, iako to zapravo nije željela jer je smatrala da je Egon jako dosadan. Egon joj je rekao kako bi se ona sad trebala potpuno promijeniti – postati urednija, pristojnija i majčinski nastrojena, ne bi se smjela tako neobično oblačiti, trebala bi redovito pospremati i kuhati te upisati Konrada u školu. Konrad je želio provesti nedjelju pripremajući se za školu pa je zamolio Berti da mu nabavi knjige iz kojih bi mogao učiti. Zato je ona otišla na prvi kat kod obitelji Rusika, čija kći Kitti pohađa drugi razred.
Došao je i Egon, na Bertino iznenađenje jer nije bio utorak ni subota, ali on je objasnio da je sad otac i da treba dolaziti kad god može. Učio je s Konradom, a zatim su otišli u šetnju. Berti je razmišljala kako je lijepo što ima dijete, ali da djetetovog oca ipak nije naručila i ne treba joj. Znala je da mora Konradu pripremiti večeru, ali nije imala novca pa je odlučila od Egona tražiti da plaća alimentaciju, kad je već htio biti otac. On se izvlačio da nije za to pripremljen, ali je ipak dao nešto novca kao prvu ratu i od tog novca su Berti i Konrad lijepo večerali u restoranu.
Sutradan je Konrad odlučio da ipak želi ići u treći razred. Izvadio je već pripremljenu svjedodžbu koja mu je trebala za upis. Na putu u školu sreli su Kitti, koja je bila jako znatiželjna u vezi Konrada. Kad joj je rekao da je odlučio ići u treći razred bila je jako iznenađena. Konrad je shvatio da je pogriješio i rekao kako bi htio da ne mora biti toliko tajanstven. Berti mu je savjetovala da bi se onda trebao izražavati poput druge sedmogodišnje djece, a ne tako odraslo, kako bi se bolje uklopio. Nakon nastave već je pričao poput druge djece, ali je rekao da taj govor mora još dodatno proučiti.
Konrad je susreo Kitti koja ga je pozvala na proslavu svojeg rođendana u tri sata. Pred školom se pojavio i Egon, a Berti je bila bezobrazna prema njemu i otjerala ga. To je rastužilo Konrada jer mu je Egon bio otac i volio ga je te je smatrao da se roditelji trebaju dobro slagati.
Konrad je otišao na rođendan gdje se sukobio s dva dječaka koja su bila ljubomorna jer je Konrad u svemu bio bolji od njih. Konrad, koji nije razumio što je to ljubomora ni zašto mu se rugaju, odbio je udariti ih, iako su ga djevojčice nagovarale. Na kraju su zaključile da je on kukavica i okrenule se protiv njega. Jedino je Kitti ostala na njegovoj strani i njih dvoje su se na kraju sami igrali. Ona priznala da je on njezina ljubav i da ga iskreno voli.
Egon je došao s novim prijedlogom. On će preuzeti brigu o Konradu jer smatra da Berti nije sposobna to učiniti, a i sama je prihvatila da je on njegov otac kad je tražila da plaća alimentaciju. Berti se na to jako naljutila, ali Konrad je sam morao odlučiti. To mu je bilo jako teško jer je volio i majku i oca i nije volio kad se svađaju. Kako bi ga potaknula da odluči ostati s njom, pitala je Egona što misli o Kitti, a on je rekao da je ona jako nepristojna djevojčica koju treba držati podalje od Konrada. Zbog toga je Konrad odlučio ostati s majkom.
Konrad je stalno s Kitti odlazio i dolazio iz škole. Ona ga je branila od druge djece koja ga nisu voljela, pogotovo od dječaka s kojima se sukobio na rođendanu, a koji se nisu usudili učiniti ništa pred Kitti. Ali neke dane je Konrad morao sam ići iz škole i tad su ga napadali. Ni ostala djeca u razredu ga nisu voljela jer je bio najbolji, izdavao ih je kad bi nešto učiniti i bio učiteljičin miljenik. Kitti mu je govorila da se mora promijeniti jer se inače nikad neće uklopiti s drugom djecom i on je to zaista pokušavao, ali bilo je to protiv njegove prirode i protiv svega što su ga učili u tvornici.
Jednog dana stiglo je pismo iz tvornice da je došlo do pogreške te da je Konrad zabunom isporučen gospođi Bartolotti, koja je naručila samo pojačivače memorije, a ne dječaka te da ga mora vratiti. Upozoravaju je da ona tu ništa ne može učiniti niti se žaliti jer je Konrad vlasništvo tvornice. Berti ga nije htjela vratiti niti je Konrad želio natrag u tvornicu ili nekoj drugoj obitelji pa je Berti smislila plan kako će prevariti tvornicu. Plan je podijelila s Kitti. Smatrala je da Konrad ne bi trebao znati ništa o tome jer im ne bi mogao pomoći, s obzirom na to da ne smije učiniti nikakve loše ili zabranjene stvari.
Kitti je zamolila svoju majku da joj dopusti pomoći gospođi Bartolotti odnijeti sag na čišćenje jer Konrad više ne živi s njom i ne može joj pomoći. Gospođa Rusika joj je to dopustila jer je ionako od početka bila znatiželjna o tome kako Berti odjednom ima sina. Berti i Kitti su zamotale Konrada u sag i zaputile se u čistionicu, a kad je gospođa Rusika vidjela da Konrad nije s njima, odmah je tu vijest razglasila. Berti i Kitti zapravo su potajno odvele Konrada Egonu kako bi se tamo sakrio. Uputile su Egona i Konrada u daljnji plan. Trebalo je preodgojiti Konrada da više ne bude poslušan dječak kako ga ljudi iz tvornice ne bi prepoznali i uzeli natrag. Egon je bio nezadovoljan takvim planom jer je kod Konrada najviše volio što je tako poslušan, a Konrad je sumnjao da će moći postupati protiv onoga kako su ga naučili.
Gospođi Bartoletti na vrata je pokucao čovjek koji je došao po pogrešno isporučenu robu, tj. po Konrada, ali gospođa Bartoletti ga je otjerala rekavši mu da je dječak netragom nestao nekoliko dana ranije, a ona ga ionako nije htjela. Za to vrijeme, Kitti je preodgajala Konrad. Nagrađivala ga je svaki put kad bi rekao neku pogrdnu riječ ili učinio nešto loše, a kažnjavala kad bi bio poslušan i dobar. Sad su gospođi Bartoletti na vrata kucali ljudi iz tvorničke brigade, ali ona im nije htjela otvoriti pa su ušli kroz kuhinjski prozor. Pretražili su stan i pronašli Konradovu jučerašnju zadaću. Tako su saznali da gospođa Bartoletti laže kad tvrdi da je Konrad otišao. Smatrali su da su skupili dovoljno dokaza protiv gospođe Bartoletti.
Odjednom su posvuda bili ljudi u nebeskoplavom, baš poput onih koji su došli po Konrada. Bilo ih je i u ljekarni gospodina Egona jer su znali da se Konrad tu nalazi. Jedan od gospode u nebeskoplavom uvjeravao je bračni par da će uskoro dobiti svojeg poslušnog sina kojeg su naručili i dozvao je Konrada, uvjeren da će se odazvati jer je tako naučen. Međutim, Konrad je došao tek nakon nekoliko poziva i pokazao je koliko je nepristojan. Udario je gospođu koja je čekala svojeg novog sina, vrijeđao ih i pjevao nepristojne pjesme, a onda se nabacivao hranom s Kitti. Gospodin iz tvornice nije mogao vjerovati da je to Konrad koji je odgojen u tvornici, a bračni par je bio zgrožen njegovim ponašanjem. Odlučili su da će radije nabaviti psa. Svi su napustili Egonovu ljekarnu ne želeći imati posla s Konradom, a on je ostao sa svojom obitelji.
Likovi: Konrad, gospođa Berti Bartolotti, Egon, Kitti, Florian, Michi, Gitti, Anton, gospođa Rusika.
Analiza likova
Berti Bartolotti – neobična gospođa koja nikome ne otkriva svoje godine, nego smatra da ponekad izgleda mlado, a ponekad staro. Njezina neobičnost otkriva se na samom početku romana, kada se opisuje njezina jutarnja rutina. Nakon doručka, ona sama sebi naređuje da se opere i prihvatiti posla, a naredbe izvršava tek kad se sama sebi obrati s “drago dijete”. Navikla je da joj se tako obraćala njezina majka dok je bila mala, a kasnije i suprug koji ju je napustio. Ona ne otkriva razlog zbog kojeg se to dogodilo. Kada se ode okupati, otkriva da je ribice iz akvarija smjestila u kadu kako bi promijenile vodu i kako ne bi stalno plivale u svojoj staklenki. To samo potvrđuje njenu ekscentričnost. Budući da se ne može ni istuširati jer su vrata tuš kabine zaglavljena užetom za sušenje rublja, odluči samo skinuti šminku i ponovno je nanijeti, a iskorištene vate baca pokraj kante za smeće.
Čišćenje je za nju najgori posao na svijetu. Piše po zidovima što mora napraviti kako ne bi zaboravila pa se tu nalaze natpisi poput “kupiti toalet papir” ili “kupiti tuš za trepavice”. Osim toga, uvijek je nosila neobičnu odjeću zbog koje su je ljudi znatiželjno promatrali ili je bar nosila odjeću koja nije odgovarala trenutnom godišnjem dobu ili prilici za koju ju je obukla.
Bavila se tkanjem sagova i imala je tvrtku koju je nazvala Bartolotti & Company. Trgovci koji su prodavali njezine sagove o njoj su govorili da je prava umjetnica i da su zato njezini sagovi jako skupi. A sagovi su zapravo bili skupi jer su ih trgovci naplaćivali tri puta više nego što su davali gospođi Bartolotti od zarade.
Nije mogla odoljeti narudžbenicama ni povoljnim i besplatnim ponudama pa je često naručivala što se nudilo, iako joj to ne bi trebalo. Kad je zabunom dobila dječaka iz tvornice ni sama nije bila sigurna je li ga uopće naručila, ali ga je ubrzo zavoljela kao sina, iako se nije ponašala kao tipična majka. Egon joj je to stalno predbacivao i govorio da se mora promijeniti, a njegova stalna prisutnost počela ju je jako nervirati. Bila je bezobrazna prema njemu, iako je to Konrada rastuživalo jer je smatrao da se roditelji trebaju dobro slagati. Konrada je toliko voljela da je smislila plan kako bi prevarila ljude iz tvornice koji su joj došli oduzeti Konrada i u tome je uspjela. Više od svega Berti je voljela biti drugačija od drugih i Konradu je stalno naglašavala da se ne treba brinuti oko toga što drugi ljudi misle i govore. Kada bi bila poput drugih ljudi, onda ni po čemu ne bi bila posebna.
Egon – apotekar i gospodin u najboljim godinama. Ima pedeset i pet godina i dvaput tjedno, utorkom i subotom, druži se s gospođom Bartolotti. Jednom on posjećuje nju, a jednom ona njega. Za vrijeme druženja oslovljavaju jedno drugo s Bertice i Egice, a ostalih dana u tjednu ne bi razgovarali. Ako bi se sreli, oslovljavali bi se s “gospodine magistre” i “milostiva gospođo”.
Kad Berti upozna Egona s Konradom, on joj savjetuje da je dječaku potreban otac i predlaže da upravo on preuzme tu ulogu. Zbog toga dolazi već sutradan jer smatra da otac treba doći kad god može, iako nije bio ni utorak ni subota. Berti time nije bila oduševljena jer je znala da on ima puno slobodnog vremena budući da nema ženu ni prijatelje pa čak ni nekakav hobi. Svaki slobodni trenutak želio je provesti s Konadom jer je smatrao da je njemu bezuvjetno potreban otac. Pristao je plaćati i alimentaciju za njega. Najviše od svega volio je što je Konrad jako poslušno dijete i nije se slagao s time da ga treba preodgojiti kako bi mogli prevariti ljude iz tvornice. Na kraju je pristao jer je shvatio da je to potrebno. On sam je čovjek koji poštuje pravila pa ga zato Berti smatra dosadnim i bezveznim.
Egon je stalno nametao svoja mišljenja gospođi Bartolotti o tome kako bi trebala odgajati Konrada te je smatrao da ona u tome nije dobra i da bi on trebao preuzeti u potpunosti brinu o njemu.
Konrad – instant- dijete koje Bertoi pristiže iz tvornice i nakon što upije instant napitak, pretvori se u sasvim normalnog, sedmogodišnjeg dječaka. Jako je inteligentan i dobro poučen u tvornici pa Berti ukazuje na razne stvari koje ona radi nepravilno: govori joj da ne bi trebao jesti sladoled na prazan želudac ili slatkiše prije spavanja, da djeca trebaju ići spavati u određeno vrijeme čak i ako nisu umorna, da treba imati jedan određeni kut za igranje i da sve što je na stolu treba pojesti. Vrlo je odgovoran pa nedjelju želi provesti pripremajući se za školu i nadoknađujući sve što je propustio, iako puno toga već zna. Zbog toga on ne želi ići u prvi razred, nego bar u drugi jer je puno inteligentniji i elitniji od druge djece.
Zbog svoje inteligencije izražava se kao odrasla osoba, a ne kao dijete, iako i sam kaže da ne bi htio biti tako tajanstven i da bi htio biti poput druge djece. Kako bi se uklopio s drugom djecom, odlazi Kitti na rođendan, ali tamo se djeca okreću protiv njega i rugaju mu se. On nije shvaćao zašto se ponašaju na takav način, ali odbio je uzvratiti im na jednak način jer je znao da to nije ispravno. Nije razumio zašto se djeca tako ponašaju jer mu u tvornici nisu objasnili što je to ljubomora.
Zavolio je svoje roditelje, iako je bio jako tužan kad se oni ne bi slagali, ali želio je ostati s njima. Zato se trudio promijeniti svoje navike i sve čemu su ga naučili u tvornici, kako bi postao neposlušni dječak i kako ga ne bi odveli.
Kitti Rusika – Konradova susjeda i prijateljica koja od prvog dana prihvaća njegovu različitost i posebnost. Brani ga pred drugom djecom koja mu se rugaju i odbacuju ga. S obzirom na to da Konrad ne razumije zašto se ne uklapa među drugu djecu, ona mu pokušava objasniti da se ponaša na način koji djeca ne vole i da bi se trebao promijeniti. Kad pristigne pismo da Konrada treba vratiti u tvornicu, ona se tome protivi i pristaje na plan gospođe Bartolotti te preodgaja Konrada u neposlušno dijete.
Christine Nostlinger biografija
Christine Nostlinger poznata je austrijska spisateljica rođena je 1936. godine u Beču. Nakon završene umjetničke akademije, radila kao pripravnica u jednom austrijskom dnevnom listu.
Nostlinger je najpoznatija kao književnica za djecu. Neke njene knjige za djecu i mlade su: “Muž za mamu”, “Gretica Sackmeier”, “Olfi Obermeier i Edip”, “Mačak nije jastučić”, “Priče o Franzu”, “Konrad ili dijete iz konzerve” i mnoge druge.
Za svoj književni rad dobila je mnogo priznanja i važnih nagrada, među kojima je i Medalja Hans Christian Andersen, što se smatra najutjecajnijom svjetskom nagradom za dječju književnost ili “malim Nobelom”. Nostlinger je svojim djelima postala jedna od najboljih i najpoznatijih spisateljica za djecu i mlade na njemačkom govornom području.
Ona na jako duhovit i nesvakidašnji način piše o ozbiljnim temama s kojima se svako dijete susreće. To su odnosi u obitelji, škola, odgoj, obrazovanje, prijateljstvu i ljudske slabosti koje kao ljudi moramo prihvaćati i ne osuđivati.
Autor: A.P.
Komentariši